Is It True? Nutritious Food is Expensive

My answer is, yes and no.

Blueberries are expensive. Bananas are not.

Steak is expensive. Eggs are not. At two eggs per serving, they put the protein in your meal for about twenty cents.

Name brand ready-made fancy granola cereal is expensive. Oatmeal is not.

Boneless, skinless chicken breasts are expensive. A whole chicken costs less per pound and is far more versatile.

Brown rice is filling and nutritious and inexpensive.

Lentils cook quickly compared to other beans, are high in protein, and are inexpensive.

Shelled walnuts are expensive. Sunflower kernels cost less and have similar nutritional value.

Ready-cut carrots are expensive. Whole carrots are not. Cabbage, potatoes, and onions are inexpensive and nutritious.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s